W poniedziałek rano (03.04.2017) klasy pierwsze gimnazjum, pod opieką nauczycielek: Pani Jolanty Klich, Lucyny Izdebskiej, Małgorzaty Bigaj i Pani Bożeny Rusek, wybrały się do Krakowa, by obejrzeć komedię Moliera. Droga minęła bez większych przeszkód, a uczniowie nie sprawiali kłopotów. Spektakl rozpoczął się o godzinie 900 i trwał niecałe dwie godziny.   

 Przedstawiona historia opowiadała o tytułowym skąpcu – Harpagonie, wdowcu mającym dwoje dorosłych już dzieci, Kleanta i Elizę. Oboje są zakochani i słusznie przypuszczają, że ojcu nie będzie odpowiadał stan majątkowy drugich połówek. Wybranek Elizy- Walery, kiedy był mały, stracił ojca i resztę rodziny, przez co pozostał sam bez większej sumy na realizację planów i wygodne życie. Podjął się pracy w domu Elizy, aby być bliżej niej. Ukochana Kleanta, Marianna, od dawna opiekowała się schorowaną matką. Nie mając wielkich pieniędzy, żyje skromnie. Kleant zwierza się siostrze z uczuć do swojej wybranki. Gdy chce oznajmić o tym ojcu, dowiaduje się od niego, że jego ukochana ma być tego dnia ugoszczona w ich domu, ponieważ ojciec ma zamiar ją poślubić. Eliza dowiaduje się, że ojciec ma również co do niej inne plany. Chce on, aby poślubiła bogatego, starego wdowca, Anzelma, który ma znaczny majątek i nie oczekuje posagu od przyszłej żony. Gdy historia się rozwija, okazuje się, że Anzelm jest ojcem Marianny i Walerego. To jeszcze nie jedyna niespodzianka. Dochodzi również do zuchwałej kradzieży pełnej pieniędzy szkatułki, która należała do Harpagona. Skąpiec w zamian za jej odzyskanie odstąpił od swych małżeńskich planów i oddał Mariannę synowi. Komedia kończy się szczęśliwie. Tylko Harpagon nie zmienia swojego podejścia do pieniędzy – dla niego wciąż one są najważniejsze.

Po ciekawym spektaklu wycieczka ruszyła w stronę domu, zahaczając o jedno z bardziej lubianych miejsc przez uczniów, McDonald.  Tam uczniowie coś przekąsili, a nauczycielki wypiły kawę… J Gdy wszyscy byli już gotowi do dalszej drogi, autokar ruszył w stronę Przegini, skąd uczniowie rozeszli lub rozjechali się do swoich domów.

 Wycieczka do teatru na spektakl pt. „Skąpiec” na pewno ułatwi uczniom przyszłą pracę z książką i zagwarantuje lepsze wyniki ze sprawdzianu z lektury, na podstawie której przedstawienie zostało zrealizowane.

Zuzanna Dębska kl. I a

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.35 – 11.20
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55
Biblioteka
Wtorek:
  1. 9:40-11:00
  2. 11:30-12:30
Czwartek:
  1. 11:00-12:10
Piątek:
  1. 10:30-13:00
Z życia szkoły
Gazetka Szkoły
2018 marzec/kwiecień

2017 grudzień

2016 listopad

2016 wrzesień