W dniach: 9-10 października 2014r. odbył się Rajd Geologiczny „w Jaskiniowej Dolinie” Łazy 2014, zorganizowany przez Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz Szkolne Koło Turystyczno- Krajoznawcze „OSTANIEC” w Jerzmanowicach, którego celem było zapoznanie dzieci i młodzieży z bogactwem geologicznym okolic Krakowa, budowanie patriotyzmu lokalnego, poznawanie osobliwości kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych terenu gminy, kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody, wdrażanie do zdrowego spędzania wolnego czasu oraz profilaktyka i przeciwdziałanie uzależnieniom.

W rajdzie uczestniczyło 6 drużyn:  3 drużyny reprezentowały Szkoły Podstawowe naszej Gminy: Jerzmanowice, Przeginia, Sąspów, a 3 drużyny Gimnazja: w Jerzmanowicach, Przegini i Skale. Naszą szkołę reprezentowała sześcioosobowa drużyna w składzie:  Kamil Bigaj, Zuzanna Dębska, Bartłomiej Kafel, Piotr Pączek, Maciej Roś oraz Wiktoria Roś- uczniowie klasy V.

Rankiem 9 października, po zakwaterowaniu się uczestników rajdu w szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Łazach, rozdaniu znaczków rajdowych oraz „otwarciu” rajdu przez dyrektora Zespołu Szkół w Jerzmanowicach-Tadeusza Nabagło, wszystkie drużyny wyruszyły w trasę, która biegła przez wierzchowinę Jurajską w Łazach i Szklarach oraz Dolinę Będkowską. Już na początku trasy uczniowie mogli zwiedzić Jaskinię Dziewiczą, do której opuszczali się po linie. Pogoda sprzyjała, więc uczestnicy wybrali trasę trudniejszą ale za to ciekawszą. Do schroniska wrócili bardzo zmęczeni ale zadowoleni.
Po obiedzie wszystkie drużyny mogły zmierzyć się w konkurencjach sportowo-zręcznościowych takich jak strzelanie z procy, z łuku, czy rzut lotkami do celu- zadania okazały się nie takie łatwe do wykonania, jakby to mogło się wydawać.
Wieczorem wszyscy uczestnicy rajdu mieli okazję wysłuchać ciekawych opowieści geologicznych pt „Z dziejów geologicznych okolic Krakowa” i porozmawiać z zaproszonym geologiem, a w części artystycznej zaprezentować własne rzeźby :”Wyczarowane z kamienia”, prace plastyczne oraz zaśpiewać piosenkę turystyczną. Późnym wieczorem przedstawiciele grup wzięli udział w teście geologiczno-przyrodniczym.

Drugiego dnia rajdu, uczniowie wyruszyli w trasę do Jaskini Nietoperzowej. Po zwiedzeniu groty i zjedzeniu pysznych kiełbasek nastąpiło uroczyste zakończenie rajdu, podczas którego komandor rajdu- Teresa Sieradzka, wręczyła zwycięskim drużynom puchary oraz nagrody. W tym roku w kategorii Szkół Podstawowych zwyciężyła drużyna z Jerzmanowic, a nasi uczniowie zajęli drugie miejsce. Po zakończeniu rajdu nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki geologicznej przy udziale zaproszonych gości.

Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłych latach, nasi uczniowie świetnie się bawili i już teraz czekają na kolejny taki rajd.

Autobus

Codziennie rano:
● 7.30 Racławice od oczyszczalni
● 7.45 Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
Od PON do CZW: