Dnia  20 Maja 2017 roku odbyły się XXV Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Powiatu Olkuskiego, w których udział wzięła pięcioosobowa drużyna z naszej szkoły w składzie:

  • Weronika Grzegorczyk – kapitan drużyny
  • Kamila Skowrońska
  • Martyna Pieniążek
  • Piotr Wąs
  • Gabriel Roś

Wraz z opiekunem p. mgr Mieczysławem Kalęba i dwoma kibicami Arkadiuszem Klich i Bartłomiejem Pabisek . Nasza drużyna zmagała się z sytuacjami , które mogą zdarzyć się w życiu codziennym i starała się pomagać w miarę własnych możliwości i umiejętności . Jako pierwsza trafiła się na nam akcja na schodach kościoła w Olkuszu . Dziewczyna zadławiła się , po czym straciła przytomność  i oddech. Ekipa profesjonalnie udzieliła jej pomocy i wykonała RKO ( resuscytacje krążeniowo –oddechową ).Druga akcja wzbudziła  w nas dreszczyk emocji , gdyż doszło do zadania ciosu nożem dziewczynie w klatkę piersiową , po czym straciła ona przytomność  i oddech .Drużyna udzieliła pomocy poprzez usunięcie noża z klatki piersiowej i wykonanie RKO. Kolejna sytuacja była mniej straszna , lecz również wymagała profesjonalizmu .Była to sytuacja , gdy starsza pani zasłabła z przemęczenia lub od udaru słonecznego . Ekipa okryła starszą panią „ Kocem życia ’’ dla ochłodzenia i czekała na przyjazd karetki , oceniając parametry życiowe. Zaopiekowaliśmy się również jej przerażoną koleżanką . Z kolei następna akcja była nie lada kłopotliwa , gdyż mieliśmy do czynienia z pożarem i było wielu poszkodowanych jedni zatruli się dymem , drudzy mieli oparzenia na rękach i twarzy , lecz i z tym sobie poradziliśmy ,rany zostały opatrzone do przyjazdu karetki. Po tej akcji ekipa musiała napisać sprawdzian wiadomości z pierwszej pomocy. Sprawdzian ten nie sprawił nam wiele trudności  pisały go osoby , które wylosowały literę (T), czyli były to 4 osoby . Nie sprawił on nam trudności , bo jak wiadomo praktyka jest o wiele trudniejsza od teorii.  Na koniec drużyna miała do czynienia z atakiem padaczki chłopaka na rynku oraz utratą jego przytomności i oddechu . Mimo utrudnień siostry poszkodowanego i innych ludzi udało się udzielić pierwszej pomocy poprzez wykonanie RKO i użycie AED ( Automatycznego defibrylatora zewnętrznego). W rezultacie nasza grupa w zmaganiach  z innymi zespołami spisała się na medal i znalazła się na drugim miejscu na podium . Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do domu. Chociaż te mistrzostwa dały nam wiele frajdy , to zdobyta wiedza  i umiejętności przydadzą nam się w przyszłym życiu.

Weronika Grzegorczyk kl.IIIa

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.35 – 11.20
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55
Biblioteka
Wtorek:
  1. 9:40-11:00
  2. 11:30-12:30
Czwartek:
  1. 11:00-12:10
Piątek:
  1. 10:30-13:00
Z życia szkoły
Gazetka Szkoły
2018 marzec/kwiecień

2017 grudzień

2016 listopad

2016 wrzesień